Şehir Rehberi

Image

Karagöl Yaylası

Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir.

Nasıl Gidilir ?

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 80 kilometredir.


Image

Maden Deresi

Sakarya'nın Kocaali İlçesi'nde yer alan Maden Deresi ve Şelalesi doğa severler için güzel bir alternatiftir. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir. Bölgede bulunan mesire alanları, alabalık tesisleri ve balık restoranlarını da deneyimleyebilirsiniz. Mesire alanlarına giriş ücretlidir.

Nasıl Gidilir ?

Maden Deresi'ne özel araçlar dışında direkt olarak giden ulaşım aracı bulunmamaktadır. 1- Altarnatif ulaşım: Kocaali İlçesi'nden Akpınar Mahallesi'ne dolmuş hattı ile ulaşım sağladıktan sonra yaklaşık olarak 2 kilometrelik bir yürüyüşten sonra ulaşım sağlanabilmektedir. 2- Altarnatif ulaşım: Karasu İlçesi'nden Kuyumcullu Mahallesi'ne dolmuş hattı ile ulaşım sağladıktan sonra yaklaşık olarak 8 kilometrelik bir yürüyüşten sonra ulaşım sağlanabilmektedir.


Image

Poyrazlar Gölü

Adapazarı’nın kuzeyinde, Poyrazlar Köyü yakınında yer almakta olup, şehir merkezine 8 kilometre mesafededir. 67 hektardır. Sahil uzunluğu 2 bin 400 metredir. Derinliği 3-8 metredir.

Nasıl Gidilir ?

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 8 kilometredir.


Image

Atatürk Evi (Sakarya Müzesi)

Müze binası, bahçesi ile birlikte bin 290 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. 1910-1915 yılları arasında dönemin Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Baha Bey tarafından zemin katla birlikte üç katlı olarak yaptırılan konut, daha sonra Atatürk’ün yakın arkadaşı ve milletvekili Hasan Cavit Bey tarafından satın alınmıştır. 17 Haziran 1922 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi ile buluştuğu ve üç gün konakladıkları bu ev, 1967 yılında meydana gelen depremde büyük ölçüde hasar görmüştür. 1983 yılında sivil mimarlık örneği olarak tescil edilen konut, Bakanlığımızca kamulaştırılıp, dış görünümü aslına uygun bir şekilde, içte ise tamamen değişikliğe uğratılarak betonarme olarak yeniden inşa edilmiştir.

Sakarya Müzesi ilk defa 12Ocak 1989 tarihinde, İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde büro hizmetlerine başlamış, 7 Mart 1989 tarihinde şimdiki yerine taşınmıştır. Müze, il sınırları içerisinde bulunan arkeolojik ve etnografik eserleri toplayarak yapılan teşhir düzenlemesi sonrasında, 21 Haziran 1993 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır. Müzenin bahçesinde, Sakarya ili sınırları içinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar, mezar taşları, sunaklar, yazılı taşlar, ostotek, pişmiş toprak erzak küpü ve sütun kaideleri sergilenmektedir. Müzenin sergi salonunda tarih öncesi çağlar, Roma ve Bizans dönemlerine arkeolojik eserler ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait etnografik eserler sergilenmektedir. Arkeolojik eserler arasında yassı el baltaları, pişmiş toprak kaplar, koku ve gözyaşı şişeleri, madeni ve cam eserler yer almaktadır. Etnografik eserler arasında Ulu Önder Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait ateşli ve kesici silahlar, bakır kaplar, mühürler ve el işlemeleri teşhir edilmektedir.

Nasıl Gidilir ?

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 1 kilometredir.


Image

Batık Denizaltı

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında söz konusu denizaltılar, Naziler tarafından Kuzey Denizi’nde İngiliz gemilerine karşı kullanılıyordu. Almanya’nın ilk deniz zaferi, savaşın daha ilk günü Shetland Adaları açığında bir İngiliz gemisini batıran U-23 ile gelmişti. Bu denizaltı, Nazilerin en ünlü deniz subaylarından Otto Kretschmer’in komutasındaydı. Almanya, 1941 yılında Rusya işgaline başlayınca, Hitler de Karadeniz’deki Sovyet gemilerini hedef almaya karar verdi. Türkiye savaşta tarafsız olduğu için Nazi denizaltılarının Boğaz’ı kullanması söz konusu değildi. Bunun üzerine denizaltılar, Almanya’nın kuzeyindeki liman şehri Kiel’de parçalara ayrıldı. Kanal yoluyla Elbe Nehri’ne indirilen denizaltılar, bu nehrin kaynağı olan güneydeki Dresden’e getirildi. Burada parçalar halinde kamyonlara yüklenip karayoluyla Ingolstadt şehrine götürülüp Tuna Nehri’ne indirildi ve Romanya’nın Köstence şehrine ulaştırıldı. Almanya’nın Rusya’yı vurmak amacıyla kimi zaman nehirlerden geçirerek kimi zaman parçalara ayırarak trenlerle ve kamyonlarla Karadeniz’e gönderdiği 6 denizaltıda bulunmaktadır. 3 bin 300 km yol kat ederek Köstence Limanı’nda üslenen 6 denizaltı, 27 Ekim 1942’den 25 Ağustos 1944’e kadar onlarca Rus gemisi batırmıştı. Buna karşılık U9, U18 ve U24 Rus donanması tarafından batırıldı. Köstence Limanı’nı Rusların bombalanmasıyla gidecek yerleri kalmayan U 20, U 23 ve U 19’u Adolf Hitler Türkiye’ye satmayı teklif etmişti. Savaş ilan etme sebebi sayılacak teklifi İsmet İnönü reddetti.

Romanya, 1944 Ağustosu’nda taraf değiştirip Almanya’ya savaş ilan edince, gemiler Karadeniz’de tam olarak mahsur kaldı. Almanlar, bunların açık denizde batırılması emrini verdi. Bu gemilerden biri olan U20 gemisi Sakarya’nın Karasu ilçesi açıklarında mürettebat tarafından batırıldı. U20 adlı denizaltının batığı, sahilden 2,5 kilometre açıkta kule derinliği 18 metre ve dip derinliği 23 metrede bulunuyor. U20, II. Dünya Savaşı sırasında Hitler’in emriyle Tuna’dan Karadeniz’e indirilen denizaltılardandı ve yine Hitler’in emriyle batırıldı. Dünya kamuoyu denizaltının yerini 2008’de Sunday Telegraph gazetesinin haberiyle duydu. Karasu’da denizin 23 metre altındaki denizaltı 1944’ten beri (66 yıldır) Karadeniz’de. Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü yerin açıklarında 35 derecelik açıyla iskeleye (sol tarafına) yatık duran 42,7 metre boyunda, 4,1 metre eninde olan 270 tonluk denizaltının torpido kapakları ve periskopu da açık durumundadır.

Nasıl Gidilir ?

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 55 kilometredir.


Sign In